Zaloguj się

Czym jest i jak działa CRM dla deweloperów?

Spis treści:

1. Jaki CRM dla dewelopera mieszkaniowego?

2. Czym jest CRM dla deweloperów?

3. Jakie funkcje powinien posiadać najlepszy CRM dla dewelopera?

4. Jak działa CRM dla deweloperów?

5. Funkcjonalności systemu CRM obejmują tylko proces sprzedaży nieruchomości? Poznaj moduł wynajmu


Jaki CRM dla dewelopera mieszkaniowego?

Systemy CRM (Customer Relationship Management), stały się istotnym narzędziem znajdującym zastosowanie w firmach działających w różnych sektorach. Coraz więcej przedsiębiorstw odkrywa funkcje i zalety systemu CRM w codziennej pracy, niezależnie od branży czy wielkości firmy.

Branża nieruchomości, nie jest wyjątkiem i również potrzebuje skutecznego narzędzia do zarządzania relacjami z klientami, usprawnienia obsługi oraz wsparcia procesów związanych z księgowością. Ze względu na jej specyfikę ma również określone wymagania i potrzeby w stosunku do wykorzystywanych rozwiązań. Jednym z nich jest dedykowany system CRM dla deweloperów. Odpowiednie wdrożenie systemu CRM w działalności deweloperskiej może mieć znaczący wpływ na standard sprzedaży, komunikacji z klientami, zarządzania firmą, narzędzia dla działu finansowego oraz ostateczny sukces rynkowy projektów deweloperskich.

Czym jest CRM dla deweloperów?

Czym jest system CRM dla deweloperów mieszkaniowych i jak przekłada się to na praktyczne zastosowanie w firmie deweloperskiej? Nieodpowiednia obsługa klienta kosztuje, a w przypadku branży nieruchomości ten koszt jest szczególnie zauważalny. Natomiast profesjonalne, odpowiednie podejście zwiększa przychody firmy oraz prowadzi do pozytywnych opinii i rekomendacji, które są istotnym elementem sprzedaży.

CRM dla firm deweloperskich to możliwość na poprawę Customer Experience – wszystkich doświadczeń i wrażeń klienta, które zyskuje, korzystając z naszych usług. Złe doświadczenia, brak odpowiedzi na problemy i poczucie obojętności ze strony firmy sprawiają, że potencjalni klienci przechodzą do konkurencji. Świadczy to o tym, że nie sama oferta, lokalizacja i atrakcyjność nieruchomości mają znaczenie dla sukcesu sprzedaży, ale również relacje, jakie firma utrzymuje ze swoimi klientami. Praktycznie rzecz biorąc za doświadczenia klientów i jakość obsługi odpowiadają wszystkie działy przedsiębiorstwa. To kolejny powód, dla którego warto podjąć decyzje o wdrożeniu CRM-u, ponieważ jest on wsparciem każdego działu firmy. Od sprzedaży, obsługi klienta, marketingu poprzez księgowość, zarząd aż po obsługę posprzedażową czy dział techniczny.


Graficzne przedstawienie funkcji systemu CRM


Oprogramowanie dla firmy deweloperskiej jest kompletną bazą informacji i narzędziem archiwizacji danych. Pracownicy mają szybki i łatwy dostęp do bazy klientów, danych inwestycji, prowadzonych procesów sprzedażowych, informacji finansowych, działań innych pracowników oraz raportów czy analiz. Pozwala to m.in. na indywidualne podejście do procesu obsługi klienta oraz szybką reakcję na nowe zapytania. Dzięki przechowywaniu danych w jednym miejscu znacznie prostsza staje się również wymiana informacji między działami. Dział księgowości ma dostęp do informacji o klientach i danych finansowych wprowadzonych przez dział sprzedaży. Gdy pojawiają się problemy związane z nieruchomością, zgłoszenia serwisowe od klientów są rejestrowane w systemie, co ułatwia ich przekazanie z działu obsługi posprzedażowej do działu technicznego. Proces obsługi reklamacji, zgłoszeń gwarancyjnych oraz zmian lokatorskich staje się bardziej efektywny. Dział techniczny dysponuje pełnymi informacjami dotyczącymi usterki, podczas gdy dział księgowości ma wgląd w powiązane z umową transzę, wpłaty, zwolnienia środków oraz faktury.

Jakie funkcje powinien posiadać najlepszy CRM dla dewelopera?

Jaki CRM dla dewelopera wybrać, aby był on odpowiedzią na specyficzne wymagania rynku? Branża deweloperska obejmuje wieloetapowe procesy sprzedażowe, różnego rodzaju dokumenty, regulacje prawne i przepisy. Funkcjonalności systemu CRM będą efektywne tylko pod warunkiem uwzględnienia indywidualnych potrzeb i wymagań branży. Z czym mierzą się deweloperzy podczas sprzedaży nieruchomości?

  • Dokumenty i umowy — Sprzedaż nieruchomości wiąże się z dużą liczbą dokumentów i umów w tym umowy rezerwacyjne, deweloperskie, przedwstępne, akty notarialne, umowy dot. zmian lokatorskich czy umowy najmu. Dedykowany system CRM dla deweloperów nieruchomości oferuje funkcje personalizowania i przechowywania wzorów, automatycznego uzupełniania ich zarówno danymi klienta jak i nieruchomości, a także wysyłania i eksportu gotowych dokumentów.
  • Rozliczenia i płatności — Transakcje w branży deweloperskiej związane są z licznymi wymaganiami formalno-organizacyjnymi. Ważne jest aby terminy transz i nadzór płatności był możliwy i zgodny z procesami. Dobrze wyposażony system CRM dla deweloperów pozwala monitorować wpłaty klientów na rachunki powiernicze, zwolnienia środków oraz inne rozliczenia związane z zakupem nieruchomości i lokali powiązanych. Zapewnia wspracie m.in. w rejestracji i śledzeniu kosztów dotyczących projektów deweloperskich, prognozowaniu przepływów finansowych opartych na planowanych wpłatach od klientów, przypomina o zbliżających się terminach płatności, a także generuje szczegółowe raporty finansowe. Przydatną funkcjonalnością jest również moduł windykacji, przypomnień o płatnościach i naliczania odsetek. Faktury wystawiane w CRM mogą być eksportowane do popularnych programów księgowych, możliwe jest również wprowadzanie faktur wystawianych w innych programach dla biur nieruchomości i ich wysyłanie klientom z poziomu CRM lub publikowanie za pomocą strefy klienta.
  • Mobilność — Pośrednik nieruchomości to nie zawód, który ogranicza się tylko pracy w biurze. Agent często przemieszcza się, uczestniczy w spotkaniach i prezentuje nieruchomości potencjalnym klientom. Potrzebuje on narzędzi, które umożliwią mu pracę w dowolnym miejscu. Dlatego tak istotne jest, by oprogramowanie CRM oferowało funkcje działania online, eliminując konieczność instalowania dodatkowego oprogramowania. Ponadto nieoceniona jest aplikacja mobilna, która umożliwi dostęp do wszystkich niezbędnych danych i funkcji na wyciągnięcie ręki.
  • Regulacje i wymagania prawne — CRM dla biura nieruchomości i deweloperów przede wszystkim powinien być zgodny z przepisami i regulacjami prawnymi. Jedną z nich jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG), który zobowiązuje dewelopera do przekazania danych związanych z przedsięwzięciami i umowami deweloperskimi w określonym terminie. Jest to m.in. numer księgi wieczystej nieruchomości, harmonogram i wysokość wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy czy termin przeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości. Odpowiednio przystosowany system pozwoli uzupełnić wymagane dane, a następnie przesłać je na portal DFG.
  • RODO — Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych dotyczy każdej firmy, która w procesie obsługi klientów, działań marketingowych czy sprzedażowych, przetwarza dane osobowe. Profesjonalne oprogramowanie przechowuje dane w bezpieczny sposób oraz chroni je dzięki kontroli dostępu. Zgodnie z RODO, każdy klient ma również prawo do tego, aby jego dane przestały być przetwarzane, w związku z tym w każdej chwili możemy je w łatwy sposób usunąć z systemu.
  • Udostępnianie ofert nieruchomości — Kiedy deweloper wprowadza na rynek nową inwestycję, mówimy tu nie o kilku a o dziesiątkach nieruchomościach gotowych do sprzedaży. Aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów, oferty deweloperów często trafiają na renomowane portale, takie jak Otodom.pl, trojmiasto.pl czy Obido.pl. Kluczem do usprawnienia tych działań jest integracja systemu CRM ze wspomnianymi wcześniej portalami. Dzięki temu dane dotyczące nieruchomości są importowane do systemu, a następnie automatycznie publikowane na przeznaczonych do tego platformach. Taka automatyzacja przyspiesza proces, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania tych samych informacji w wielu miejscach.


Spotkanie deweloperów w biurze


Jak działa CRM dla deweloperów?

Jak w praktyce działa program dla biur nieruchomości i jak zapewnia pracownikom większe wsparcie w sprzedaży mieszkań? Po pierwsze CRM to automatyzacja procesów związanych z pozyskiwaniem potencjalnych klientów, czyli leadów. System automatycznie rejestruje zapytania klientów, pochodzące zarówno ze strony WWW dewelopera, jak i zewnętrznych portali. Dzięki temu, żadne zapytanie nie zostanie pominięte, a także pozwali na szybszą reakcję, co ma duże znaczenie w tak konkurencyjnym środowisku.

Zarządzanie bazą nieruchomości pozwoli dopasować odpowiednią ofertę, a następnie przesłać ją bezpośrednio do klienta. Umieszczone w systemie preferencje klienta, a także funkcje rozbudowanej wyszukiwarki umożliwiają dopasowanie oferty z uwzględnieniem wszelkich wymagań i oczekiwań.

Możliwość elektronicznego zarządzania kalendarzem zespołu, ułatwia efektywniejsze zarządzanie zadaniami, spotkaniami i działaniami. Jest to również przydatna funkcjonalności do kontrolowania urlopów i nieobecności pracowników.

Program dla biur nieruchomości i deweloperów służy nie tylko przechowywaniu informacji o klientach, ale także zarządzaniu transakcjami. Obsługa finansowa procesu sprzedaży w firmie deweloperskiej jest przeważnie złożona i skomplikowana. Aby wesprzeć dział księgowy, program CRM możemy łatwo zintegrować z bankowością elektroniczną lub wybranym programem finansowo-księgowym. Przy zachowaniu odpowiednich uprawnień, pracownicy księgowi uzyskują dostęp do wszystkich niezbędnych danych, mogą oznaczać wpłaty klientów lub środki zwolnione z rachunków powierniczych czy też wystawiać i wysyłać faktury.


Proces podpisania umowy deweloperskiej


Obsługa CRM, programu dla biur nieruchomości nie kończy się na podpisaniu umowy. Oprogramowanie dla firmy deweloperskiej to również wsparcie w obsłudze posprzedażowej i technicznej. Obejmuje to umowy na zmiany lokatorskie i aranżacyjne, nadzór nad usterkami i terminami czy moduł odbiorów. Np. aby dział techniczny jak najszybciej rozwiązał usterki dotyczące nieruchomości, odpowiednio wyposażony system oferuje funkcje oznaczanie zgłoszeń serwisowych na planie kondygnacji.

Sprzedaż nieruchomości to nie tylko jej prezentacja i podpisanie umowy, ale wieloetapowy proces, który wymaga wsparcia i optymalizacji. Odpowiednio dostosowany program dla biur nieruchomości i deweloperów, taki jak np. VoxDeveloper będzie znaczącym krokiem do rozwoju i firmy i zwiększenia jakości oferowanych usług. System zautomatyzuje żmudne procesy, dzięki czemu deweloperzy będą mogli skupić się na zarządzaniu realizacją nowych inwestycji.

Funkcjonalności systemu CRM obejmują tylko proces sprzedaży nieruchomości? Poznaj moduł wynajmu

Dedykowany program dla biur nieruchomości obejmuje tylko sprzedaż mieszkań? Dostępne na rynku oprogramowania idą o krok dalej. Wdrożenie systemu CRM pozwoli również, na kontrolę i zautomatyzowanie procesu wynajmu nieruchomości.

Moduł wynajmu pozwala na rejestrację umów i wpłat, tworzenie harmonogramów rozliczeń, generowanie dokumentów czy wystawianie faktur. Dzięki tej funkcjonalności zarządzanie kontaktami oraz nieruchomościami zarówno na wynajem jak i sprzedaż zawarte jest w jednym systemie. Tak jak w przypadku udostępniania ofert sprzedaży mieszkań CRM umożliwia również eksport lokali na portale zewnętrzne obsługujące nieruchomości na wynajem.


Deweloper trzymający klucze do nieruchomości


Możliwości wykorzystania systemu CRM są niezwykle szerokie i doskonale sprawdzą się zarówno w dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Kluczem do skutecznego wdrożenia jest dobranie oprogramowania, które idealnie odpowiada na indywidualne potrzeby i wymagania firmy. Dzięki automatyzacji, jaką oferuje program dla biur nieruchomości kontrola wielu ofert oraz współpraca z wieloma klientami jednocześnie staje się nie tylko możliwa, ale wręcz prosta i intuicyjna. Z odpowiednimi narzędziami, zarządzanie firmą deweloperską staje się łatwym, zoptymalizowanym procesem.

Skontaktuj się z nami

Administratorem Twoich danych osobowych jest Voxcommerce Group Sp. z o.o., sprawdź Politykę prywatności.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązujące przez Google Politykę Prywatności i Warunki użytkowania

Dane kontaktowe

Jesteś zainteresowany wersją demo lub ceną? Napisz do nas lub zadzwoń:

Kontakt w sprawach technicznych: 8:30 - 17:00 (pn - pt)